Ruszył system Bezpieczny PESEL!

W Polsce coraz częściej spotykamy się z sytuacją wyłudzenia kredytu na skradzione dane osobowe. Dlatego CRIF we współpracy ze Związkiem Firm Pożyczkowych uruchamia system Bezpieczny PESEL, który ma chronić konsumentów przed oszustwami. Od dziś każdy Polak może za darmo zastrzec swoje dane osobowe.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów oraz kluczowych firm pożyczkowych w Polsce w zakresie wspierania odpowiedzialnego i bezpiecznego pożyczania, oddajemy do użytku system Bezpieczny PESEL. Jego celem jest ochrona Polaków przed oszustwami związanymi z kradzieżą tożsamości poprzez prewencyjne zastrzeżenie danych osobowych.

Wpisanie swoich danych na portalu bezpiecznypesel.pl powoduje, że użytkownicy systemu CreditCheck są poinformowani, że dana osoba nie planuje zaciągania pożyczki, co ułatwia zapobieganiu oszustwom i wyłudzeniom.

- Przetwarzane dane osobowe, na podstawie zgody, będą wykorzystywane wyłącznie w celu prewencyjnego zablokowania możliwości otrzymania pożyczki pozabankowej – zastrzega dr Bartłomiej Okoń, dyrektor ds. prawnych Związku Firm Pożyczkowych.

Bezpieczny PESEL jest całkowicie darmowy

System „Bezpieczny PESEL” opiera się na koncepcji Listy Robinsona, a jego charakter zbliżony jest do baz typu credit freeze, z powodzeniem działających w innych krajach. Korzystanie z bazy, zarówno dla konsumentów i instytucji pożyczkowych, jest dobrowolne i bezpłatne.

- Jeżeli dziś konsument jest przekonany, że nie chce korzystać z kredytów z sektora pozabankowego, zachęcamy go do skorzystania z rozwiązania Bezpieczny PESEL – jako narzędzia prewencyjnego. Dzięki temu z jednej strony ma możliwość zabezpieczenia swoich danych, natomiast z drugiej może dać jasny sygnał współpracującym firmom o możliwości wystąpienia sytuacji wyłudzania kredytu – stwierdza Bartosz Pundyk, dyrektor sprzedaży CRIF.

- System Bezpieczny PESEL zdecydowanie zmniejsza ryzyko fraudu, czyli niepożądanego scenariusza przy udzielaniu pożyczek. Skutkiem wyłudzeń są nie tylko straty kapitałowe ale również szereg konsekwencji oraz nieprzyjemnych sytuacji dla osób, pod które podszyli się oszuści. Głowna idea opiera się na zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć – dodaje Rafał Gibczyński, prezes Solven Finance sp. z.o.o, czyli jednej z wielu instytucji pożyczkowych, które już korzystają z systemu Bezpieczny PESEL.

Więcej informacji na ten temat: https://www.bezpiecznypesel.pl/o-rozwiazaniu/

System Bezpieczny PESEL dostępny jest pod adresem: https://www.bezpiecznypesel.pl

CSR Financial Day - II edycja konferencji, 5 kwietnia 2017 r.

Zbliża się II edycja konferencji naukowej CSR Financial Day - Społeczna odpowiedzialność instytucji finansowych, organizowanej przez SKN Bankowości i Pośrednictwa Finansowego.

Celem konferencji jest przedstawienie od strony teoretycznej i praktycznej społecznej odpowiedzialności biznesu w instytucjach finansowych – bankach, pośrednictwie finansowym i doradztwie finansowym. Związek Firm Pożyczkowych jest merytorycznym patronem tego wydarzenia.

Konferencja będzie podzielona na 3 panele dyskusyjne:

 • Rola Komisji Etyki w podnoszeniu poziomu praktyk społecznie odpowiedzialnych w instytucjach finansowych,
 • Fin-tech a społeczna odpowiedzialność instytucji finansowych,
 • Raportowanie społeczne w instytucjach finansowych.

Konferencja odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 9.00 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Szczegóły dotyczące konferencji dostępne są na stronie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.  Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zgłaszanie się poprzez  wydarzenie utworzone na Facebook'u.

Serdecznie zapraszamy!

II April Consumer Credit Days, 27-28 kwietnia 2017 r.

Przed nami II edycja organizowanej przez Zoomevents, Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami oraz Związek Firm Pożyczkowych konferencji April Consumer Credit Days, która odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2017 roku w Hotelu Narvil Conference & SPA w Serocku k/Warszawy.

W programie konferencji między innymi:

 • ZMIANY - aktualna sytuacja i perspektywa rynku Consumer Credit;
 • ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ w branży kredytów konsumenckich;
 • CREDIT RISK - zarządzanie ryzykiem w tym modelowanie ryzyka kredytowego;
 • INNOWACJE - co nowego dla B2C w branży zarządzania należnościami?

Szczegółowe informacje na temat konferencji, program wydarzenia oraz warunki uczestnictwa znajdują się na stronie: www.accd.pl.

Firmy należące do ZFP mogą otrzymać od nas bezpłatne wejściówki na konferencję. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy na adres: biuro@zfp.org.pl.  

V Międzynarodowy Kongres Płatności Bezgotówkowych

W dniach 21-22 marca 2017 roku odbędzie się V edycja Kongresu pod hasłem "Nowy ład bezgotówkowy. 50 lat kart płatniczych w Polsce".  Organizatorem Kongresu jest Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Kongres jest miejscem spotkań przedstawicieli biznesu, administracji publicznej i nauki. Miejscem dyskusji i poznawania opinii wszystkich grup uczestniczących w rynku płatności bezgotówkowych. Kongres zwraca uwagę na interesujące prezentacje, wciągające debaty i możliwość spotkania tak szerokiej reprezentacji branży - ponad 250 przedstawicieli wiodących instytucji zajmujących się tematyką płatności. Związek Firm Pożyczkowych jest jednym z honorowych partnerów Kongresu.

Na uczestników Kongresu czekają:

 • czołowi eksperci problematyki płatniczej z Polski i Europy;
 • jedyne forum dyskusyjne łączące instytucje finansowe, administrację publiczną, uczelnie, firmy handlowe i usługowe;
 • uroczysta Gala branży płatności bezgotówkowych, połączona z wręczeniem statuetek eDukata 2017 - nagród dla wiodących firm i ekspertów rynku płatności bezgotówkowych;
 • specjalne panele tematyczne: eksperci europejscy o przyszłości płatności, rozwój płatności bezgotówkowych na wybranych rynkach międzynarodowych, wpływ zmian legislacyjnych na branżę, płatności publiczne, potrzeby merchantów, zachowania konsumentów, rozwój technologii, przyszłość krajowych rozwiązań płatniczych, wspieranie rozwoju startup'ów w Polsce.

Szczegółowy program Kongresu, sylwetki prelegentów, regulamin eDukata oraz informacje organizacyjne dostępne są na stronie: www.kongresplatnosci.pl.