Konferencja Naukowa "Informacja na rynku usług finansowych. Prawo - praktyka - problemy - potrzeby - perspektywy", 25-26 maja 2017 roku, Wrocław

W dniach 25-26 maja 2017 r. na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się Konferencję Naukową pn.: „Informacja na rynku usług finansowych. Prawo – praktyka – problemy – potrzeby – perspektywy”

Organizatorami Konferencji są: Instytut Nauk Ekonomicznych oraz Studenckie Koło Nauk Rynku Finansowego „REK-FIN”, Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów i Fundacja „MERCATUS ET CIVIS”. Konferencja została objęta patronatem UOKiK, Rzecznika Finansowego, Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Związek Firm Pożyczkowych jest partnerem wydarzenia, a Promeritum patronem medialnym. 

Konferencja obejmie następujące obszary tematyczne:

  • Rynek finansowy, jego instytucje i infrastruktura,
  • Rola przejrzystej informacji i właściwego jej obiegu dla prawidłowego  funkcjonowania rynku finansowego i ochrony klienta,
  • Problem wymiany informacji między uczestnikami rynku finansowego i instytucjami tworzącymi infrastrukturę tego rynku,
  • Prywatnoprawne instrumenty ochrony klienta usług finansowych,
  • Publicznoprawne obowiązki informacyjne instytucji finansowych,
  • Publicznoprawna ochrona klienta na rynku finansowym.

Szczegóły organizacyjne oraz program Konferencji dostępne tutaj.

Zapraszamy do udziału!

V Kongres Sektora Pożyczkowego już 25 maja w Warszawie

Związek Firm Pożyczkowych został partnerem instytucjonalnym tegorocznej edycji Kongresu Sektora Pożyczkowego, który od 2012 roku jest organizowany przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Kongres Sektora Pożyczkowego to największe cykliczne wydarzenia dla pozabankowego sektora pożyczkowego. Kongres to jednocześnie miejsce otwartej dyskusji o stanie i perspektywach rozwoju sektora, dyskusji o praktykach biznesowych sektora pozabankowego, regulacjach polskich i europejskich dotyczących sektora oraz o innowacjach i usprawnieniu procesów biznesowych.

Kongres skupia środowiska kadry zarządzającej firm pożyczkowych, banków, firm doradztwa i pośrednictwa finansowego oraz dostawców produktów i usług, związanych z produktami kredytu konsumenckiego.

V Kongres Sektora Pożyczkowego odbędzie się w Warszawie, w Hotelu Marriott przy al. Jerozolimskich 65/79. Informacje na temat Kongresu oraz szczegółowy program dostępne są tutaj.

 

Ruszył system Bezpieczny PESEL!

W Polsce coraz częściej spotykamy się z sytuacją wyłudzenia kredytu na skradzione dane osobowe. Dlatego CRIF we współpracy ze Związkiem Firm Pożyczkowych uruchamia system Bezpieczny PESEL, który ma chronić konsumentów przed oszustwami. Od dziś każdy Polak może za darmo zastrzec swoje dane osobowe.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów oraz kluczowych firm pożyczkowych w Polsce w zakresie wspierania odpowiedzialnego i bezpiecznego pożyczania, oddajemy do użytku system Bezpieczny PESEL. Jego celem jest ochrona Polaków przed oszustwami związanymi z kradzieżą tożsamości poprzez prewencyjne zastrzeżenie danych osobowych.

Wpisanie swoich danych na portalu bezpiecznypesel.pl powoduje, że użytkownicy systemu CreditCheck są poinformowani, że dana osoba nie planuje zaciągania pożyczki, co ułatwia zapobieganiu oszustwom i wyłudzeniom.

- Przetwarzane dane osobowe, na podstawie zgody, będą wykorzystywane wyłącznie w celu prewencyjnego zablokowania możliwości otrzymania pożyczki pozabankowej – zastrzega dr Bartłomiej Okoń, dyrektor ds. prawnych Związku Firm Pożyczkowych.

Bezpieczny PESEL jest całkowicie darmowy

System „Bezpieczny PESEL” opiera się na koncepcji Listy Robinsona, a jego charakter zbliżony jest do baz typu credit freeze, z powodzeniem działających w innych krajach. Korzystanie z bazy, zarówno dla konsumentów i instytucji pożyczkowych, jest dobrowolne i bezpłatne.

- Jeżeli dziś konsument jest przekonany, że nie chce korzystać z kredytów z sektora pozabankowego, zachęcamy go do skorzystania z rozwiązania Bezpieczny PESEL – jako narzędzia prewencyjnego. Dzięki temu z jednej strony ma możliwość zabezpieczenia swoich danych, natomiast z drugiej może dać jasny sygnał współpracującym firmom o możliwości wystąpienia sytuacji wyłudzania kredytu – stwierdza Bartosz Pundyk, dyrektor sprzedaży CRIF.

- System Bezpieczny PESEL zdecydowanie zmniejsza ryzyko fraudu, czyli niepożądanego scenariusza przy udzielaniu pożyczek. Skutkiem wyłudzeń są nie tylko straty kapitałowe ale również szereg konsekwencji oraz nieprzyjemnych sytuacji dla osób, pod które podszyli się oszuści. Głowna idea opiera się na zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć – dodaje Rafał Gibczyński, prezes Solven Finance sp. z.o.o, czyli jednej z wielu instytucji pożyczkowych, które już korzystają z systemu Bezpieczny PESEL.

Więcej informacji na ten temat: https://www.bezpiecznypesel.pl/o-rozwiazaniu/

System Bezpieczny PESEL dostępny jest pod adresem: https://www.bezpiecznypesel.pl