Banapter po raz kolejny zagraża klientom bankowości elektronicznej.

W ostatnim czasie w sieci pojawiła się zmutowana wersja złośliwego oprogramowania Banapter, zagrażająca Klientom bankowości elektronicznej.

Poprzednim razem wirus umożliwiał przestępcom podmianę rachunku bankowego skopiowanego przez Klienta do „schowka” a następnie wklejenie go np.: do formularza przelewu. Obecnie wirus wyszukuje na stronach internetowych 26-cyfrowe ciągi liczb i dokonuje ich zmiany już na stronie internetowej osoby lub firmy, na rzecz której chcemy dokonać przelewu. 

Niezwykle łatwo jest zainfekować nim sprzęt elektroniczny. Przestępcy rozsyłają do przypadkowych osób wiadomości e-mail, których treść nakłania odbiorców do otwarcia załączników. Najczęściej stosują treść wezwania do uregulowania należności. Otwarcie załącznika uaktywnia wirus, zaś odbiorca otrzymuje komunikat o błędzie dotyczącym uszkodzenia pliku.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas otwierania załączników w wiadomościach e-mail pochodzących od nieznanych nadawców. Istotne jest również, aby każdorazowo przed zatwierdzeniem transakcji upewnić się, że widoczny na ekranie numer rachunku bankowego jest tym samym rachunkiem, który został wpisany i na który powinien zostać zrealizowany przelew oraz czy strona internetowa, z której korzystamy posiada bezpieczne połączenie szyfrowane.