Już 21 firm pożyczkowych zniknęło z rynku w trzy miesiące po regulacji

10 czerwca mijają trzy miesiące od wprowadzenia w życie przepisów limitujących ceny pożyczek konsumenckich. W wyniku regulacji, od tamtego czasu działalność zawiesiło lub nie spełniło wymogów ustawowych 21 firm pożyczkowych, wynika z danych branżowego Rejestru Firm Pożyczkowych. To ponad 17% wszystkich ogólnopolskich firm pożyczkowych monitorowanych w Rejestrze organizacji pracodawców tego rynku.

Zmiany, z których ostatnie weszły w życie do 10 marca 2016 r., dotyczyły uregulowania działalności firm pożyczkowych. Wprowadzono między innymi wymóg minimalnego kapitału zakładowego, sprawozdawczość publiczną, zasady wymiany danych kredytowych z sektorem bankowym oraz limity maksymalnych kosztów cen pożyczek i odsetek karnych za zwłokę w spłacie.

Nie wszystkim firmom pożyczkowym udało się spełnić ustawowe wymogi i część z nich zakończyła działalność. Z danych zbieranych przez Rejestr Firm Pożyczkowych prowadzony przez branżowy Związek Firm Pożyczkowych wynika, że w okresie od marca do czerwca 2016 r., 13 marek firm pożyczkowych zawiesiło lub zakończyło działalność, 4 nie obniżyło cen pożyczek do obowiązujących limitów, a kolejne 4 nie spełniają innych wymogów przewidzianych prawem. W wyniku tej aktualizacji w Rejestrze zostało zawieszonych łącznie 21 firm pożyczkowych. Natomiast spośród członków Związku Firm Pożyczkowych wszystkie marki spełniły wymogi i po regulacji kontynuują działalność.

Skala ograniczenia rynku może być jeszcze większa w sektorze niebadanym przez Związek Firm Pożyczkowych, czyli wśród jednoosobowych przedsiębiorców i spółek cywilnych. W większości przypadków tego typu inicjatywy pożyczkowe zakończyły działalność, ze względu na zbyt wysokie koszty dostosowawcze do nowych regulacji. Działalność pożyczkowa była przez nie dotychczas świadczona głównie jako uzupełniająca do usług pośrednictwa finansowego, agencji opłat i punktów usługowych.

- Po regulacji rynek dojrzał i wyraźnie widać, że grupa przedsiębiorców, która na nim pozostała poważnie potraktowała nowe wymogi prawne. Pożyczki pozabankowe są obecnie o wiele bezpieczniejsze, a ich wszystkie koszty mocno ograniczone. W rezultacie najsłabsze ekonomicznie firmy musiały zakończyć działalność. Taka właśnie była intencja regulatora – konkluduje Jarosław Ryba, prezes zarządu Związku Firm Pożyczkowych.

Rejestr Firm Pożyczkowych działający pod adresem www.rfp.org.pl jest zbiorem danych o pozabankowych przedsiębiorstwach kredytu konsumenckiego. Korzystanie z Rejestru jest bezpłatne. W Rejestrze nie są ujęte firmy, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie pseudopożyczkowego charakteru działalności, a więc działalności ukierunkowanej w szczególności na: - wyzyskanie bezzwrotnych opłat wstępnych; - doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzania mieniem przez stworzenie wrażenia możliwości uzyskania finansowania przez osoby bez zdolności kredytowej; - oferowanie pożyczki lub kredytu bez faktycznej możliwości uzyskania ich; - wyzyskanie danych osobowych, bez możliwości usunięcia ich z bazy oraz - podejrzewanych o prowadzenie działalności bankowej bez licencji. W Rejestrze ujęte są wyłącznie przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych. Właścicielem danych jest Rejestr Firm Pożyczkowych sp. z .o.o. należąca do Związku Firm Pożyczkowych.