Credit Check – nowy system, który chroni konsumenta przed przekredytowaniem

Otrzymanie pożyczki pozabankowej jest coraz trudniejsze. W I kw. 2016 r. internetowe firmy pożyczkowe odrzucały aż 7 na 10 wniosków o pożyczki od nowych klientów. Dwa najczęstsze powody odrzuceń to brak zdolności kredytowej lub zła historia kredytowa. Odrzuceń może być jeszcze więcej, bo od niedawna firmy pożyczkowe mają do dyspozycji nowe narzędzie weryfikacji i oceny zdolności kredytowej – bazę Credit Check.

Dotychczas firmy pożyczkowe przy ocenie zdolności kredytowej opierały się na danych dostarczonych od klienta oraz informacji gospodarczej z baz zewnętrznych. Od niedawna mogą korzystać z bazy, która pozwala sprawdzić czy klient jest zadłużony w innych firmach pożyczkowych. Co więcej, każda nieterminowa spłata lub jej brak jest tam odnotowywana. Dzięki temu firmy pożyczkowe nie tracą na udzielaniu niespłacalnych pożyczek, a konsumenci są lepiej chronieni przed zjawiskiem przekredytowania.

Działanie bazy uszczelni obieg informacji gospodarczej i zmniejszy ryzyko kredytowe w consumer finance, ponieważ Credit Check połączona jest z Krajowym Biurem Informacji Gospodarczej. Dzięki temu o pożyczkach przeterminowanych o ponad 60 dni może dowiedzieć się każdy przedsiębiorca, w tym bank, na zasadach określonych w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczej.

Pozytywnie na temat rozwiązania wypowiadają się też przedstawiciele, korzystających z niego, instytucji pożyczkowych. - Credit Check to narzędzie technologiczne, które przynosi wymierne korzyści w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym w instytucjach pożyczkowych działających w modelu internetowym. Rozwiązanie stało się integralną częścią dynamicznie rozwijającego się w Polsce i na świecie środowiska określanego mianem: financial technology (w skrócie fintech) – mówi Adam Dąbrowski, dyrektor zarządzający Creamfinance Poland.

- Na bazie ścisłej współpracy z liderami sektora instytucji pożyczkowych powstało rozwiązanie, które z jednej strony ogranicza koszty udzielania pożyczek, chroni przed fraudami i złymi kredytami, a z drugiej strony lepiej chroni konsumentów przed spiralą zadłużenia – mówi Bartosz Pundyk, pełnomocnik zarządu Deltavista Services, która jest architektem bazy.

Bazę Credit Check w Polsce prowadzi Deltavista, spółka należąca do Grupy CRIF, która jest europejskim liderem w dziedzinie bankowej informacji kredytowej i jednym z głównych międzynarodowych dostawców informacji gospodarczej. Grupa CRIF została założona w 1988 roku w Bolonii. Dziś obecna jest w 50 krajach na czterech kontynentach. Patronat nad bazą Credit Check objął Związek Firm Pożyczkowych, reprezentujący większość rynku internetowych instytucji pożyczkowych.