Mikropożyczka – podstawowe informacje o produkcie

Mikropożyczka – podstawowe informacje o produkcie

Mikropożyczka jest jednym z wielu rodzajów pożyczek, którą charakteryzuje relatywnie niska kwota udzielanego kredytu (średnio ok. 1000 zł) oraz relatywnie krótki termin spłaty (średnio ok. 1 miesiąc).

Idea mikropożyczek zyskała na popularności dzięki działalności Muhammada Yunusa, założyciela Grameen Bank. Jest to bangladeski bank specjalizujący się w udzielaniu mikrokredytów dla ludzi wykluczonych przez licencjonowany sektor bankowy. Za swoją działalność Yunus został w 2006 roku uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Mikropożyczki są produktem niesubstytuowanym przez sektor bankowy. Oznacza to, że pożyczki na niskie kwoty z krótkim terminem spłaty oferowane są – w zasadzie – niemal wyłącznie przez firmy pożyczkowe. W ten sposób, mikropożyczki stanowią istotne uzupełnienie oferty pożyczek bankowych, które charakteryzuje wyższa przeciętnie kwota udzielanego kredytu oraz dłuższe terminy spłaty aniżeli w przypadku mikropożyczek.

Warto mieć zatem na uwadze, że jeśli zatem potrzebujemy większej sumy lub wiemy, że potrzebujemy więcej czasu na spłatę pożyczki – wówczas warto rozważyć skorzystanie z pożyczki długoterminowej, natomiast w przypadku nagłych i relatywnie niedużych wydatków, które przekraczają nasze możliwości finansowe w danym miesiącu – rozwiązaniem wartym rozważenia jest właśnie mikropożyczka.